Pogoda na Maderze

Pogoda na Maderze nie należy do kapryśnych. Zadowoleni są z niej turyści, jak i sami mieszkańcy wyspy.. Przez większość czasu jest bardzo ciepło, a dni deszczowe nie pojawiają się zbyt często. Lato jest upalne, a zimy cieplejsze, niż w Polsce.

Madera jest dobrą opcją dla osób lubiących ciepłe klimaty, szczególnie jeśli wybierzemy okres letni. Na co zwrócić uwagę podczas wyjazdu? Który miesiąc wybrać? Kiedy jest najlepsza pogoda na Maderze?

W poniższym artykule znajdziemy odpowiedź na te pytania. Zapraszamy do lektury!

Klimat na Maderze

Jaki klimat jest na Maderze? Madera to jedna z wysp Archipelagu Autonomicznego Regionu Madery w należąca do Portugalii i znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Występuje tu całoroczny okres wiosenno-letni, gdzie średnia roczna temperatura wynosi około 22°C w dzień i spada do 15°C w nocy. Najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień, a najchłodniejsze: styczeń, luty, marzec.

Pogoda na Maderze
Pogoda na Maderze / Długoterminowa prognoza

Opady deszczu na Maderze

Madera, podobnie jak w całej Portugalii, rzadko kiedy może cieszyć się deszczem. Klimat, w którym się znajduje sprawia, że raczej natrafimy na wiele dni słonecznych, bez deszczu. Na deszcz możemy natrafić w miesiącach zimniejszych.

Temperatura na Maderze

Kiedy planujesz wyjazd wakacyjny, bardzo ważne jest, aby sprawdzić temperaturę w danej destynacji. Madera, jako portugalska wyspa cieszy się dużą popularnością ze względu na piękne widoki i zabytki, ale też ciepłe, słoneczne dni. Najcieplejszym miesiącem na Maderze jest lipiec ze średnią temperaturą 22°C w ciągu dnia oraz sierpień z temperaturą 23°C. Madera jest ciepłą wyspą z dużą ilością dni słonecznych.

Kiedy warto pojechać na Maderę

Wybierając podróż poza sezonem wakacyjnym warto skusić się na czerwiec, który również jest bardzo ciepły – ma 20°C oraz wrzesień, podczas którego termometry w ciągu dnia wskazują 22°C.

Jeśli chcemy wybrać się na portugalską wyspę w ciągu sezonu wakacyjnego, pamiętajmy, że są to najcieplejsze miesiące w ciągu roku i jest tam na prawdę upalnie.

Największa szansa na najlepszą pogodę, czyli ciepło oraz dużo słońca, jest w miesiącach czerwiec, lipiec i wrzesień. To właśnie wtedy możemy natrafić na najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia.

Najzimniejsze miesiące Madery są od stycznia do marca, ale nie spotkamy się wtedy z tradycyjnymi, polskimi zimami. Jeśli nie lubisz upałów, warto pomyśleć o właśnie tych, chłodniejszych miesiącach, by wyjechać na urlop na Maderę.

Pogoda na Maderze w styczniu

Nowy Rok na Maderze? Jesteśmy za! Pogoda w styczniu na Maderze jest dużo przyjemniejsza, niż w Polsce. Jesteśmy „skazani” na temperatury na plusie – w ciągu dnia jest 16°C, a w nocy 14°C. Temperatura wody może nie jest zbyt wysoka – ma 18°C, ale nadaje się do kąpieli, jeśli nie straszna Ci nieco chłodniejsza woda. Jest tylko 6 dni deszczowych.

Jaka Pogoda na Maderze
Jaka Pogoda na Maderze / Prognoza pogody

Pogoda na Maderze w lutym

Luty na Maderze jest przyjemny – w ciągu dnia jest nadal 16°C, jednak najniższa temperatura nieco spada i ma 13°C. Woda jest chłodna. Nadal jest 6 dni deszczowych, za to mamy do dyspozycji już 11 godzin słonecznych w ciągu dnia.

Pogoda na Maderze w marcu

Wiosenny marzec przynosi na Maderze 16°C w ciągu dnia i 14°C w nocy. Woda nadal jest chłodnawa. Na Maderze w tym okresie jest 12 godzin słonecznych w ciągu dnia. Musimy jednak uważnie śledzić pogodę, by nie trafić na 7 dni deszczowych.

Pogoda na Maderze w kwietniu

Jaka pogoda jest w marcu na Maderze? Bardzo wiosenna – termometry wskazują 17°C w ciągu dnia. W nocy to 15°C. Woda nadal ma temperaturę 17°C. Dni deszczowych jest 6, jednak w kwietniu pojawia się 13 godzin słonecznych w ciągu dnia. To znak, że powoli zbliża się lato.

Pogoda na Maderze w maju

Pogoda w maju jest bardzo przyzwoita na Maderze. Temperatura w ciągu dnia wzrasta do 18°C, w nocy wynosi około 15°C. Woda staje się już cieplejsza i przyjemniej się w niej pływa. Mamy 13 godzin słonecznych i już tylko 4 dni deszczowe. Zatem jeśli nie przepadamy za upałami maj będzie odpowiednim miesiącem na wycieczkę.

Pogoda na Maderze w czerwcu

Wakacje na Maderze rozpoczynają się w czerwcu. Również w Polsce zaczyna być oraz cieplej, jednak na Maderze czuć już pełnie lata. Może to być dobry wybór dla osób, które przepadają za temperaturą 20°C. W nocy termometry wskazują około 18°C. Temperatura wody wynosi 20°C, co oznacza, że śmiało można korzystać z kąpieli wodnych. Słońce świeci przez 28 dni. Oznacza to, że w tym miesiącu mamy tylko 2 dni deszczowe, a liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi aż 15.

Pogoda na Maderze w lipcu

Idealne wakacje na Maderze mogą być w lipcu? Czemu nie! To właśnie jeden z najcieplejszych miesięcy na wyspie. Gdy w Polsce temperatura może się wahać i pogoda jest bardzo zmienna, na Maderze mamy cały czas wysoką temperaturę – jest to 22°C. Temperatura w nocy spada tylko do 19°C. Woda jest bardzo gorąca – ma 21°C. Dobre informacje dla lubiących ciepłe klimaty. W lipcu może się zdarzyć tylko 1 dzień deszczowy, a liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 14.

Pogoda na Maderze w sierpniu

Pogoda na Maderze w sierpniu nieznacznie różni się od tej w sierpniu – to nadal ciepły raj, choć jest nieco cieplej. Termometry wskazują 23°C w dzień i 20°C w nocy. Woda jest bardzo gorąca. Również mamy do dyspozycji tylko jeden deszczowy dzień. W sierpniu jest 13 godzin słonecznych w ciągu dnia.

Pogoda na Maderze we wrześniu

Wiele osób wybiera wakacje poza sezonem, jednak w takim miesiącu, by nadal było odpowiednio ciepło. Idealnym przykładem jest wrzesień na Maderze. Liczba turystów stopniowo maleje, ale nieznacznie tylko maleją temperatury. Termometry w ciągu dnia wskazują 22°C, a w nocy 20°C. Woda ma aż 23°C, zatem jeśli kochasz delektować się gorącą wodą warto pomyśleć o wyjeździe we wrześniu. Zwróćmy tylko uwagę, by nie trafić na dni deszczowe, których jest już 5.

Pogoda na Maderze w październiku

Październik na Maderze wygląda zupełnie inaczej, niż w Polsce. Gdy u nas zaczyna się prawdziwa jesień, na portugalskiej wyspie nadal jest lato. 21°C w dzień i 18°C w nocy – kto nie chciałby takiej jesieni? Temperatura wody nadal jest wysoka – ma 22°C. Do dyspozycji mamy 11 godzin słonecznych w ciągu dnia. Dni deszczowych jest już więcej, bo aż 9.

Długoterminowa Pogoda na Maderze
Długoterminowa Pogoda na Maderze

Pogoda na Maderze w listopadzie

Listopad na Maderze jest już nieco chłodniejszym miesiącem. Temperatura w ciągu dnia wynosi już tylko 19°C, a w nocy spada do 16°C. Woda ma 21 °C. Mamy do dyspozycji 11 godzin słonecznych, także z pewnością uda nam się zobaczyć to, co zaplanowaliśmy.

Pogoda na Maderze w grudniu

Grudzień na Maderze wygląda zupełnie inaczej, niż w Polsce. Nie trafimy tu na śnieg. Dlatego grudzień na Maderze jest idealną porą (w odpowiednim miejscu) dla osób nie przepadających za chłodnymi zimami, być może jeszcze ze śniegiem. Na portugalskiej wyspie nieco bardziej się ogrzejemy, niż w Polsce, ponieważ najwyższa temperatura wynosi tu 17°C, a najniższa 15°C. Jest 10 godzin słonecznych, dlatego może warto pomyśleć o Maderze jako o idealnym miejscu na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia lub Sylwestra?

Pogoda na Maderze – opinie

Jakie są Wasze doświadczenia z pogoda na Maderze? Byliście już tam? Może dopiero planujecie wyjazd? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii!

Dodaj opinie na forum