Polska od morza do morza. Oto 6 powodów, przez które Rosja upadnie w ciągu 5 lat.

Władymir Putin wikimedia CC

 

W ciągu 2 lat rezerwy walutowe Rosji spadły o 25%, dług publiczny wzrósł o 50%. Putinowi nie pomogą Chiny, w których właśnie rozpoczął się kryzys. Kolos na glinianych nogach padnie około 2020 roku, spełniając prastare przepowiednie, ale również przewidywania szefa Stratfor’u – George’a Friedman’a. Oto 6 powodów, przez które Rosja upadnie w ciągu 5 lat.

 

 

Upadek Gospodarczy Rosji

wikimedia CC

W tym tygodniu Turkmenistan ogłosił upadłość Gazpromu, który przygnieciony dolarowymi długami chyli się ku upadkowi. Pół roku temu Rosja ratowała swoją gospodarkę podnosząc gwałtownie stopy procentowe. 18% stopa procentowa, mimo późniejszego obniżenia, zadziałała podobnie jak szubienica na kredytobiorców i przedsiębiorców. Podniesienie stopy procentowej to desperacki ruch, który miał zatrzymać upadek rosyjskiej waluty. Rosja po raz kolejny udowodniła, że nie liczy się ze swoimi obywatelami. Sam mam kredyt w złotówkach i po szybkim podliczeniu, wiem że przy wzroście stopy procentowej z dnia na dzień do 15%, koszt spłaty kredytu rośnie mi z 1200 do prawie 3800 złotych. Oczywiście w Rosji stopa procentowa była o wiele większa niż w Polsce. W 2014 roku wynosiła 8%, by skoczyć do 18% po kryzysie wywołanym zajęciem Krymu i wojną w Donbasie. Następnie spadała przez całą połowę 2015 roku i osiągnęła poziom 11,5 %. To tylko ½ roku, ale efekt dla pożyczkobiorców musiał być druzgocący. Zarówno firmy jak i gospodarstwa domowe upadały na potęgę, nie mogąc spłacać tak dużego zobowiązania.  Jest to również jeden z wielu czynników, przez które w tym roku Rosyjska gospodarka zmniejszy się o 3%.

 

Spadająca cena Ropy naftowej pogrąża coraz bardziej budżet, którego deficyt szacuje się w tym roku na 3,2% mimo cięć wydatków o 20mld. $ –  jak pisze Puls Biznesu. To powoduje że dług publiczny rośnie w zastraszającym tempie z 14 %PKB do 18% w ciągu jednego roku ( wzrost o 29 % ). OK powiecie, że to i tak wciąż mało przy zachodnich gospodarkach ( Polska ma dług publiczny na poziomie 50% ), tyle że Rosja schowała swój dług w państwowych firmach < patrz punkt 3 tego postu >

 

Znalazłem bardzo mądry komentarz autora rh, pod artykułem Forbes’a, który wyjaśnia tą sytuacje :

 

„Rosja ostatnio zbankrutowała w 1998. Poprzednio pod koniec lat 80 (zresztą my razem z nią). Wcześniej jeszcze parę razy. Bankrutują średnio co 10-20 lat co wyraźnie widać w oprocentowaniu ich obligacji. Wycofanie kapitału stamtąd wskazywałoby, że inwestorzy spodziewają się kolejnego bankructwa. Inwestorzy nie kierują się polityką tylko zyskiem i bezpieczeństwem swoich pieniędzy. Daliby je nawet ISIS czy Kimowi gdyby widzieli szansę na zysk. Jeśli pozbywają się rosyjskich obligacji oprocentowanych na ponad 9 procent oznacza to, że prawdopodobieństwo bankructwa jest ogromne”

 


Topniejące rezerwy walutowe

 

Rezerwy walutowe Rosji, topnieją jak kwietniowy śnieg. To skutek ratowania Rubla, który szedł na dno nieustannie, od aneksji Krymu. Na początku stycznia 2015 roku waluta rosyjska osiągnęła cenę 60 rubli za dolara i leciała z każdym dniem. Były momenty, gdzie rosyjski bank centralny topił 800 mln $ dziennie na ratowanie waluty, 18,5 mld $ tylko w grudniu 2014 roku. Trzeba przyznać, że przed katastrofą Rosję uratowała szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina, która kazała podnieść stopę procentową do 18%. Andriej Kostin, szef VTB szacuje, że w ciągu 5 lat rosyjski bank centralny zamknie 500 banków z pośród 800 które funkcjonują na terenie federacji rosyjskiej. Powodem jest zbyt wiele banków na rynku, jak argumentują rosyjskie władze. Prawda jest taka, że nikt mądry nie trzyma teraz pieniędzy w Rosyjskich bankach, tak samo jak Grecy, tak i Rosjanie w obawie przed kryzysem, wyjmują oszczędności ze swoich kont.

 

Upadek Gospodarczy Rosji

 

Ropa i gaz – przekleństwo Rosji

Ropa – czarne złoto, które uratowało post-jelcynowską Rosję i wyciągnęło kraj z gospodarczego dna, będzie dla Rosji tym samym, czym złoto było dla konkwistadorów w XVI wiecznej Hiszpanii. Bogactwo, które działa na gospodarkę jak narkotyk i którego stały dopływ doprowadza kraj do ruiny.

Co powoduje gwałtowny napływ surowców i złota, dla gospodarki? Bardzo łatwo sprawdzić na przykładach historycznych.

Takim przykładem jest Hiszpania, która po odkryciach Kolumba i podbojach Konkwistadorów, zaczęła przywozić do Europy ogromne ilości złota, srebra oraz innych cennych surowców. To spowodowało gwałtowną inflację w Hiszpanii i zabiło rozwinięte rolnictwo oraz produkcję ( manufaktury włókiennicze ). W Hiszpanii przestało się opłacać produkować, wszystko importowano z kolonii i krajów sąsiednich. 100 lat później w momencie, kiedy zabrakło towarów ze zbuntowanych kolonii, Kraj znalazł się w tragicznym położeniu. Hiszpania wielokrotnie ogłaszała bankructwa a gospodarka tego państwa przypominała pustynie. Do dziś widać efekt ‘złota inków’ w postaci wyników gospodarczych, które cały czas oddalają Hiszpanię od bogatszych państw zachodnich Niemców, Francji i Wielkiej Brytanii.

źródło: Economist

 

Czy ten kraj, który siał postrach w XVI wieku, swoim ogromnym bogactwem, potężną armią i wielką armadą, nie przypomina trochę dzisiejszej Rosji?

Rosja otrzymuje gwałtowny dopływ gotówki , rośnie inflacja, możemy to zaobserwować na wykresie.

http://pl.tradingeconomics.com/russia/inflation-cpi

http://pl.tradingeconomics.com/russia/inflation-cpi

 

Rolnictwo kuleje, przemysł jest zacofany. Rosja nie jest w stanie sama przeprowadzić nowych wierceń w polach naftowych bez zagranicznych kooperatorów. Nie ma know-how. W efekcie, jeśli z eksportu Rosji wytniemy surowce to wyjdzie nam, że Rosja cały czas musi więcej importować niż eksportuje( import 344,6 mld $ eksport bez surowców 238 mld $ )

 

Dla porównania, z jaką gospodarką mamy do czynienia przedstawię dane o eksporcie Rosji w 2013 roku, które znalazłem na blogu marucha.

  • Wartość całego eksportu towarów  i usług w 2013 roku w Rosji to 593 miliardy dolarów.
  • Ropa, gaz ziemny i gaz skroplony to 355 mld dolarów.
  • Eksport towarów i usług nie związanych z ropą naftową to 238 mld dolarów

 

Dla porównania Polska wyeksportowała w tym czasie 170 mld $, gdzie Rosja ludnościowo jest większa od naszego kraju o 3,8 razy. Śmiech na Sali.

Nic dziwnego, że Rosjanom nie opłaca się produkować u siebie tylko importować wszystko z zagranicy. Dzisiaj w pracy spotkałem Rosjanina z Kaliningradu, powiedział mi, że bardzo opłaca się w Polsce kupować Pampersy, są 3 razy tańsze. Nie będę tego analizować, to tylko potwierdza mój punkt widzenia. Rosja jest na takiej samej drodze jak niegdyś Hiszpania, Rosja to narkoman, któremu kończy się towar i właśnie sięga po złoty strzał – zbrojenia wojskowe.

 

Ukryty dług w państwowych firmach

 

 

Czytałem wielokrotnie w przeszłości o tym jak Rosja ukrywa swój dług w państwowych firmach. Żeby odświeżyć pamięć, postanowiłem poszukać źródeł i dokładnych analiz dotyczących tego zagadnienia. Znalazłem bardzo rzetelny i świetnie wyjaśniający to zjawisko wpis. Zjawisko jakie zachodziło w Rosji w ostatnich 20 latach, związane z zadłużaniem się w zagranicznych walutach, państwowych firm w Rosji.

 

 

Pytanie: „Dlaczego dług Rosji jest tak niski”?  Na to pytanie zadane w serwisie quora, świetnie odpowiedział Anirudh Joshi.  Rosja w 1999 roku była niewypłacalna, co spowodowało gwałtowną inflację, która sięgnęła powyżej 120%. Z jednej strony Rosja obniżyła gwałtownie swoje długi, z drugiej podważyła zaufanie pożyczkodawców, przez co jedynym sposobem, na pozyskiwanie zachodniego kapitału, stało się zaciąganie pożyczek walutowych przez państwowe spółki.

 

 

 

 

Wydatki na zbrojenia

fot. Ekaterina Didkovskaya

fot. Ekaterina Didkovskaya licenca CC

 W tym roku mimo kryzysu w Rosji, wydatki zbrojeniowe wzrosną do 4,2% PKB – to prawie 70 mld $.

Wbrew zdrowemu rozsądkowi, Rosja powtarza błąd, który już raz popełniła. W 1980 roku po inwazji na Afganistan, oraz bojkocie olimpiady w Moskwie przez państwa zachodnie, władze ZSRR postanowiły odpowiedzieć na program Gwiezdnych Wojen, ogłoszony przez prezydenta Reagana.  Wyścig zbrojeń spowodował zwiększenie wydatków wojskowych Związku Radzieckiego do poziomu 15 -17 % PKB, przeliczając na dolary z roku 2000 Rosja wydawała 930 mld $ na zbrojenia rocznie wg serwisu globasecurity.

Dodatkowo Reagan porozumiał się z księciem Arabii Saudyjskiej, aby ten zwiększył produkcje Ropy naftowej. W ten sposób sojusznik Ameryki zbił cenę Ropy do średniego poziomu 30$ za baryłkę wliczając inflację, lata 1986 – 1989, co przyczyniło się w głównej mierze do bankructwa Związku Radzieckiego.

Obecny scenariusz powtarza się. Gospodarka Rosji jest w tarapatach, rząd zwiększa gwałtownie wydatki na zbrojenia, ceny surowców spadają.

 

Przeciągająca się wojna na Ukrainie

 

fot Sasha Maksymenko licencja CC

fot Sasha Maksymenko licencja CC

Dlaczego na świecie jest coraz mniej wojen, w których ginie coraz mniej ludzi? To proste, wojny kosztują coraz więcej. Nasz świat zmienił się bardzo mocno w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Na długą wojnę i okupacje innych krajów, nie może sobie pozwolić nawet największe i najbogatsze mocarstwo świata, jakim są USA. Jeżeli Stany Zjednoczone nie są w stanie prowadzić wojny i okupacji takiego kraju jak Irak czy Afganistan, to tym bardziej nie może sobie na to pozwolić kraj, który gospodarczo jest wielkości Hiszpanii – a taka właśnie jest Rosja.

To, że wojny przestały być opłacalne świetnie przedstawia film „The fallen of World War II „  dokładne wyjaśnienie od  minuty 14:30

 

Ile Rosje kosztuje wojna na Ukrainie?

Utrzymanie krymu to wg byłego ministra finansów Rosji Aleksiej Kudrin 6-7 mld. $ rocznie źródło

Same koszty działań wojennych szacuje się na 20 – 50 mln $ dziennie co daje 7,2 mld – 17,5 mld $ rocznie. Utrzymanie Donbasu w którym mieszka więcej ludzi niż w Krymie to koszt 8 – 9mld rocznie. Mamy zatem koszty roczne na poziomie 21,2 do 33,5 mld $, poniesione bezpośrednio za zaangażowanie wojenne na terenie Ukrainy.

 


 

Podsumowanie

 

Wszystko wskazuje na to, że do 2020 roku, Rosji skończą się rezerwy walutowe, ogłosi bankructwo i rozpadnie się. Zaskakujące? Nie dla mnie, ja swoje wielkie zdziwienie miałem kilka lat temu. Kiedy czytałem książkę Georga Friedmana „następne 100 lat „ w 2009 roku, trudno było mi uwierzyć w obraz, który zobaczyłem. Amerykański analityk stwierdził wyraźnie, że Rosja rozpadnie się do 2020 roku, z tych samych powodów, dla których rozpadła się w latach 1917 oraz 1990. Więcej o przewidywaniach George’a Friedmana pisałem w swoim pierwszym artykule „ 6 prognoz George’a Friedmana na najbliższe 100lat które już się sprawdziły”.

 

Nie będę ukrywał, ta książka pokazała mi czym jest geopolityka, jak analizować zachowania państw, biorąc pod uwagę wiele tak ważnych czynników jak min. Demografię, Rozwój Technologii, Kulturę, Interes Narodowy, Ekonomię, Politykę. Dzięki temu, można przewidywać przyszłość.

A jaką przyszłość przewidział nam Szef Stratfor’u? Jeśli znacie przepowiednie Wernyhory oraz inne,  dotyczące naszego kraju, które mówią o „Polsce od morza do morza”, to właśnie to według Friedmana nas wkrótce czeka. Polska – jako mocarstwo regionalne, oraz lider państw środkowo-europejskich.

Jak myślicie czy ten scenariusz jest prawdopodobny? Czy Rosja upadnie do 2020 roku? Czy Polska na tym skorzysta? Zapraszam do komentarzy.

 

 

Pozdrawiam

Alexander M.